Sen Söyle

Canan Tolon’un İstanbul Modern tarafından düzenlenen “Sen Söyle” adlı sergisi 6 Eylül 2019 tarihi itibariyle sanatseverler ile buluştu. “Sen Söyle”, çalışmalarında “bozulmuş doğa”yı eleştiren Tolon’un en kapsamlı sergisi olma niteliğini taşıyor. Sergide yer alan fotoğraf, yerleştirme ve çizim gibi farklı teknikler; Canan Tolon’un 1980’lerden beri süregelen sanatsal birikimini gözler önüne seriyor. Sergi, Tolon’un en ikonik sanat eserlerini bir araya getirirken Tolon’un zamanla gelişen ve sanat anlayışını gözler önüne seriyor. Eserlerde soyut bir anlatım yakalanmış olması da dikkat çekiyor.

Sergiden bir kare.

Tolon, serginin başlığını “Sen Söyle” koyarken sözün sadece onda olmadığını, öykülemeyi izleyiciye bıraktığını, başkalarının sözlerine de kulak verdiğini vurgulamak istediğini dile getiriyor. Müzenin iki katına yayılan sergi, kendi içinde bir geçmiş ve şimdiki zaman ilişkisi kurgulanacak şekilde düzenlenmiş. Sürekli olarak kendini yenileyen doğa ve insanların büyük bir girişimi olan mimarlığın birbiri üzerindeki etkisi ve çatışmaları, serginin temelini oluşturuyor.

TRT World’ün sergi tanıtım videosu.

Ortaya çıkan çelişki, sanatseverler için adeta bir simülasyon oluştururken “fotoğraf mı resim mi” sorusunu akıllardan eksik etmiyor. Eserlerde doğal malzemelerin kullanılması, sonsuzluğa uzanan ve terk edilmiş manzaralar kullanılarak kompozisyon oluşturması; kaos, belirsizlik ve dehşet gibi duyguları ortaya çıkarıyor. Doğa, insan, mimarlık ve kültür arasındaki ilişkiyi farklı bir bakış açısı ile yorumlayan Canan Tolon’un “Sen Söyle” adlı sergisi görülmeye değer nitelikte. Sergi, 20 Şubat 2020 tarihine kadar İstanbul Modern’de sanatseverlere açık olacak.

Detaylı bilgi için: https://www.istanbulmodern.org/tr/sergiler/guncel-sergiler/canan-tolon-sen-soyle_2326.html